Connect with us

Bethlehem Freedom

A Red Carpet for St. Luke’s Awards Night

A grand celebration for the best High School student-athletes in the area. Zoellner Arts Center at Lehigh University hosting the inaugural St. Luke’s All-Star Awards.

A night that began with the red carpet ended with nine awards being handed out and presented by former Eagles Pro Bowl kicker David Akers.

Here is a list of all of the nominees and the winners in CAPS.

ALL-STAR FEMALE TEAM NOMINEES

Parkland Girls’ Volleyball Team
Bangor Area Girls’ Field Hockey Team
***PARKLAND GIRLS SOCCER TEAM
Lehigh Valley United 2002 Girls’ Black Soccer Team
Northampton Area Girls’ Basketball Team
ALL-STAR MALE TEAM NOMINEES

Liberty High School Wrestling Team
***FREEDOM BOYS SOCCER TEAM
Notre Dame Football (Green Pond)
Lehigh Valley United 2000 Boys’ Black Soccer Team
William Allen Boys’ Basketball Team
ALL-STAR COACH NOMINEES

Alfred Haddad, Parkland High School Girls’ Soccer Team
Bill Strauss, Parkettes National Gymnastics Club
Doug Snyder, William Allen Boys’ Basketball
***BOBBI JO POWELL-EASTON CC/T&F
Sue Butz Stavin, Emmaus Girls’ Field Hockey Team
ALL-STAR SPORTS MEDICINE PROVIDER NOMINEES

Dr. Gregory Carolan, St. Luke’s Orthopedic Care
Jerry Dancho, athletic trainer, Quakertown Community School District
Liz Del Re, athletic trainer, East Penn School District
***DR. NICOLAS AVALLONE, ST. LUKE’S ORTHOPEDIC CARE
Kristen Topping, Physical Therapy at St. Luke’s
Dr. Maheep Vikram, St. Luke’s Orthopedic Care
ALL-STAR CLUB SPORTS NOMINEES

Madison Orobono, WC Eagles Field Hockey
Blake George, Lehigh Valley Revolution Baseball
Matt Martinez, Lehigh Valley Revolution Baseball
***KATIE LEARY- PARKETTES GYMNASTIC CLUB
Adam Finkbiner, Lehigh Valley Revolution Baseball
ALL-STAR AGAINST ALL ODDS

****GAGE DANNECKER-ALLEN FOOTBALL,WRESTLING, SWIMMING, T&F

Ava Hanna, Parkland High School Girls’ Soccer Team
Anthony Meyers, Berks Catholic High School Football Team
Nate Petke, Lehigh Valley Revolution Baseball
Alex Ocasio, Parkland High School Football and Powerlifing
ALL-STAR DIFFERENCE MAKER NOMINEES

***JOSEPH OZGAR-EASTON CC/T&F

Lauren Morrow, Easton Area High School Girls’ Soccer Team
Lina Perugini, Liberty High School Girls’ Volleyball Team
Megan Starck, Warren County Technical School, Bowling Team
Jenna Rogers, Northampton Area High School Basketball Team
ALL-STAR FEMALE ATHLETE NOMINEES

Rylee Donaldson, Salisbury High School Girls’ Soccer Team
Alexa Westley, Warren Hills Regional High School Cross Country, Track and Field
***OLIVIA SNYDER-SOUTHERN LEHIGH BASKETBALL
Lydia Bottelier, Palisades High School Track and Field
Lina Perugini, Liberty High School Girls’ Volleyball Team
Chelsea Gravereaux, Emmaus High School Swim Team
ALL STAR MALE ATHLETE NOMINEES

Cole DeFranco, Notre Dame High School (Green Pond) Football Team
Joseph Ozgar, Easton Area High School, Cross Country, Track and Field
Jack Stagaard, Phillipsburg High School Football Team
***WILLIAM MIRAMS-NOTRE DAME-ES GOLF
Tristan Wheeler, Freedom High School Football Team
Michael Kistler, Northampton Area High School Wrestling Team

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in Bethlehem Freedom